Bory Tucholskie – tajemnicza kraina w centrum kraju

Posted on 21 lutego 2017

Bory Tucholskie to niezwykle malownicze tereny, zlokalizowane w województwie kujawsko-pomorskim. Miejsce wypraw rodzinnych dla mieszkańców województwa, w którym mogą odpocząć w prawdziwej głuszy. To w końcu największy kompleks leśny w całym kraju, którego tereny porośnięte są głównie przez sosny. Wynika to z nielegalnej wycinki, która jest przyczyną zaniknięcia takich gatunków jak dąb, osika czy lipa. Dziś Bory Tucholskie mimo wszystko zachwycają swoim pięknem wynikającym głównie z naturalnej roślinności. Przepływają tędy również rzeki Brda [więcej na: wikipedia.org/wiki/Brda] i Wda, które tworzą wspaniałe okoliczności do spędzenia tu czasu. Nie brakuje również jezior, bazy do uprawiania sportu.

Baza noclegowa w tej okolicy [więcej na ] skupia się głównie nad jeziorami, gdzie możemy każdego wieczora oddać się grillowaniu. Z Borami każdy turysta powinien się zapoznać, planując podróż, składają się one głównie z domków letniskowych, których wynajem wcale nie jest drogi. Koszt pobytu w tym miejscu oscyluje w okolicach 100 złotych za dobę. Biorąc pod uwagę, że wówczas do dyspozycji mamy cały domek, wydatki możemy podzielić na współtowarzyszy.

Wybierając się w Bory Tucholskie, powinniśmy wiedzieć, że skrywają one wiele ciekawostek, których odkrycie może nam przynieść wiele radości. Szczególnie warto swój czas poświęcić na zobaczenie Akweduktu w Fojutowie. To 75-metrowa budowla z roku 1848, która swoją architekturą i zastosowaniem przypomina rzymskie obiekty. Różnica poziomu wody między akwenami wynosi 9 metrów, a sam obiekt jest jednym z trzech największych w kraju.

Szukając ciekawostek na mapie okolicy, możemy natrafić również na Kamienne Kręgi, znajdujące się na obrzeżach Leśna. To cmentarzysko tradycyjnej ludności wielbarskiej. Ich obrządki pogrzebowe wymagały tworzenia niezwykłych kamiennych wieńców, które upiększały groby najważniejszych członków plemienia. W trakcie wykopalisk, mających na celu odkrycie charakteru terenu, znaleziono niezwykłe ciekawostki, takie jak monety celtyckie, amulety z motywem skarabeusza oraz wiele innych, umożliwiających zapoznanie się z historią regionu. Dziś prowadzi tędy ścieżka edukacyjna. Bory Tucholskie to region z duszą. Pobyt w tym miejscu z pewnością należy do komfortowych i pozwala zdystansować się do wszystkich problemów. Korzyści wynikających z pobytu w tym miejscu jest bardzo wiele i sami powinniśmy się o nich przekonać.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>