Śnieżka – najwyższy szczyt w Karkonoszach

Posted on 7 lutego 2017

Wyjazd w góry byłby niekompletny bez zaplanowanej wędrówki. Jeśli już zdecydujemy się na pobyt w Karkonoszach, czyli najwyższym paśmie Sudetów, warto na pewno wejść na Śnieżkę. To najbardziej okazały szczyt tego pasma. Śnieżka jest wysoka na 1602 m n.p.m. Jako ciekawostkę można do razu dodać, że ten jest jednocześnie najwybitniejszym wzniesieniem na terenie naszego kraju, tzn. ma znaczną wysokość względną. To jeden z argumentów za tym, aby wejść na tę górę.

Śnieżka ma dość charakterystyczny kształt piramidy, która pokryta jest tzw. gołoborzem, czyli po prostu rumowiskiem skalnym, powstającym wskutek wietrzenia mrozowego. Warto zaznaczyć, że wyraźnie góruje nad innymi szczytami w pobliżu. Nie w tym dziwnego! Ostatecznie wznosi się około 200 m nad pozostałe góry w tych okolicach. Istotne jest, także i z punktu widzenia turystów, że cechuje się bardzo surowym klimatem. Statystycznie rzecz ujmując, przez około 200 dni w roku temperatura na Śnieżce spada poniżej zera. Szczyt często jest zasłonięty chmurami, normą są także porywiste gwałtowne wiatry. Trzeba się na to przygotować, jeśli planujemy jej zdobycie.

Na samym szczycie tej malowniczej góry znajduje się kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca – to zabytek reprezentujący styl barokowy. Budynek powstał na planie koła, jego budowę datuje się na połowę XVII wieku. Jako ciekawostkę można dodać, że św. Wawrzyniec jest patronem przewodników. Co roku w sierpniu odprawiana jest na szczycie góry msza. Już w połowie XIX wieku zostało wybudowane tutaj pierwsze schronisko, a konkretnie po stronie czeskiej. Z kolei w roku 1900 powstało obserwatorium meteorologiczne. W tej chwili oba obiekty są udostępnione dla zwiedzających. Warto zaznaczyć, że ze szczytu rozciąga się naprawdę niesamowita panorama. Wielbiciele pięknych widoków na pewno będą zachwyceni. Samo wejście na Śnieżkę nie jest zbyt trudne, nie należy nastawiać się na zbyt wyczerpującą wędrówkę.

Osoby, które planują wejście na Śnieżkę, powinny odpowiednio wcześnie znaleźć jakieś miejsca noclegowe. Dzisiaj to już nie jest skomplikowane. Słowa: „noclegi Karkonosze” wpisane w wyszukiwarkę pozwolą nam sprawdzić, jak właściwie wygląda baza noclegowa w tym regionie. Zresztą obecnie rezerwacji można dokonać online, oszczędzając czas.

Bez kategorii


  1. koala pisze:

    Śnieżka ma kształt piramidy – no to w Egipcie mają swoje piramidy z piasku, a my mamy swoje skalne i do tego można na nie wejść

  2. Marcin78 pisze:

    Karkonosze mają najpiękniejsze szlaki górskie, ja tam wyjeżdżam zawsze jesienią i ciesze się samotnym urlopem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>