Twierdza Kłodzko – militaria i muzyka

Posted on 24 listopada 2016

Twierdza Kłodzko to jedna z najlepiej zachowanych i popularnych obiektów fortyfikacyjnych w Polsce. Dziś stanowi wielką atrakcję miasta, położonego w Kotlinie Kłodzkiej na Dolnym Śląsku. Przez wieki była istotnym ogniwem obronnym, najpierw hrabstwa kłodzkiego, w XVII wieku Cesarstwa Habsburskiego, a w kolejnych wiekach Pruskiego. Każdy z właścicieli twierdzy dbał o rozwój umocnień i poprawę zdolności obronnej fortyfikacji. Przez wielki w tych okolicach rozgrywała się burzliwa historia, w którą kłodzka twierdza była zaangażowana.

Obecnie od lat 60. ubiegłego wieku Twierdza Kłodzko jest obiektem zabytkowym udostępnionym zwiedzającym. W kolejnym dziesięcioleciu otwarto podziemną cześć miasta i twierdzy. Trasa liczy prawie 700 metrów i jest bardzo popularna wśród zwiedzających. Przy twierdzy działa grupa rekonstrukcyjna, którą można podziwiać podczas inscenizacji wojen napoleońskich, odtwarzanych podczas Dni Twierdzy Kłodzkiej. Poza tym w sezonie odbywają się tu takie imprezy jak Noc Muzeum, Jarmark Forteczny, Kino pod Gwiazdami Fortyfikacja jest wizytówką miasta i magnesem, który co roku przyciąga do miasta tysiące turystów. W czasie tych imprez na kłodzkim rynku robi się tłoczno i gwarnie. Przyjezdni mogą skosztować doskonałych potraw lokalnej kuchni oraz robione tu nalewki i warzone piwa.

Twierdza kłodzka to nie tylko imprezy o charakterze militarnym. Od roku 2007 organizowany jest tu Open Summer Festival. To wydarzenie odbywa się w pierwszy weekend wakacji i to nie tylko okazja do wysłuchania dobrej muzyki wykonywanej przez kapele z całego regionu, ale możliwość poznania historii miasta i twierdzy. W czasie imprezy odbywa się wiele konkursów i zabaw, w tym poszukiwanie skarbów, lekcja historii z żołnierzami kłodzkiej grupy rekonstrukcyjnej. Innym muzycznym wydarzeniem w forcie jest koncert rockowy RockBastion, będący przeglądem zespołów, uprawiających ten rodzaj muzyki. 

Na wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem Twierdzy Kłodzko i jej podziemi czeka bogata infrastruktura noclegowa. Warto podkreślić, ze poza fortyfikacją w mieście czeka na turystów wiele innych atrakcji. Można tu przyjechać na krótki wypad lub dłuższy urlop. Wszyscy goście znajdą dla siebie odpowiednie noclegi. Kłodzko to także dobre miejsce na bazę wypadową do zwiedzania całej ziemi kłodzkiej.

Bez kategorii


  1. Basiek pisze:

    Nie jestem fanką militariów, ale z chęcią odwiedziłam twierdzę :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>