Urokliwa okolica Chmielna

Posted on 26 kwietnia 2017

Chmielno to ciesząca się ogromną popularnością wieś kaszubska. Słynie przede wszystkim z bogatej tradycji oraz wielu wspaniałych zabytków. Poza tym turyści bardzo chętnie zwiedzają również okolicę Chmielna, która zachwyca między innymi przepiękną przyrodą. Co szczególnie zasługuje na uwagę?

Bez wątpienia trzeba wybrać się do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, gdyż właśnie tam podziwiać można strome klify, szerokie plaże, malownicze wąwozy oraz rozległe sosnowe bory. Na terenie tego parku funkcjonuje kilka rezerwatów przyrody. Takim rezerwatem jest między innymi Dolina Chłapowska [tu: chlapowo.pl/Chlapowo/Wawoz-Chlapowski-Dolina-Chlapowska-Rudnik], która znajduje się na zachód od Władysławowa. Rezerwat ten założony został po to, aby chronić nadmorską dolinę erozyjną i niezwykle interesującą roślinność w krawędziowej strefie Kępy Swarzewskiej. Warto także wiedzieć, że w parku można uprawiać windsurfing i przybrzeżne żeglarstwo. Odbywać się to może nie tylko na otwartych wodach, ale i w Zatoce Puckiej. Watro udać się do Jantaru chociaż na chwilę i spróbować swoich sił w tych wspaniałych sportach [tu: nemezis.org.pl/park-owadow-w-bursztynowym-jantarze-728/].

Kolejnym miejscem godnym odwiedzenia są Żuławy Wiślane. Jest to najniżej położony obszar w Polsce, a także swego rodzaju rolnicze zaplecze dla Trójmiasta. Na Żuławy Wiślane mówi się często także Mała Holandia. Dlaczego? Otóż jest tak jak Niderlandy pocięty kanałami i rowami melioracyjnymi. Ten podmokły teren zagospodarowali niderlandzcy menonici, których sprowadził Zygmunt II August.

Przepięknym miastem jest Malbork, który leży na południowym skraju Żuław, a konkretnie nad wschodnim ramieniem Wisły, czyli Nogatem. Miasto słynie przede wszystkim z okazałego gotyckiego zamku, największej ceglanej warowni w całej Europie. Budowę tego zamku rozpoczęli w drugiej połowie XIII wieku Zakonnicy Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli Krzyżacy. Z czasem Wielki Mistrz Zakonu Siegfried von Feuchtwangen przeniósł tu siedzibę z Wenecji. Zamek ten był stolicą potężnego państwa na południowych wybrzeżach Bałtyku.

Nieopodal leży także Sztum, który również słynie z twierdzy krzyżackiej. Była ona letnią rezydencją mistrza i leżała na wzgórzu, które rozdzielało dwa jeziora. Obecnie odbywa się tu wiele imprez, turniejów, pokazów itd.

Chmielno bez wątpienia powinien odwiedzić każdy z nas. Warto wiedzieć, że powstała tu świetna baza noclegowa [tu: ]. Pamiętajmy tylko, aby zająć się znalezieniem zakwaterowania nieco wcześniej – wtedy na pewno trafimy na najlepsze cenowo opcje i zagwarantujemy sobie standard wypoczynku taki, jaki nam najbardziej odpowiada: czy to będą domki letniskowe, pensjonaty, hotele, czy kwatery prywatne.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>