Złota tajemnica Wałbrzycha

Posted on 25 lutego 2017

Wałbrzych to miasto uznawane za perłę województwa dolnośląskiego. Jest siedzibą powiatu wałbrzyskiego. Leży na Pogórzu Zachodniosudeckim i w Sudetach Środkowych, w pasmie Gór Wałbrzyskich, a przecina je rzeka Pełcznica. Liczba stałych mieszkańców wynosi prawie 120 000, zatem nie jest to małe miasto. Jest ono współcześnie ośrodkiem akademickim i naukowym Polskiej Akademii Nauk, przemysłowym oraz usługowym, przy czym coraz częściej zaczyna doceniać turystykę. Wałbrzych ma się czym pochwalić: miasto posiada bardzo bogatą historię, która na przestrzeni dziejów uhonorowała je całą listą przepięknych zabytków, a poza tym w ostatnich latach stało się ono międzynarodową sensacją.

„Złoty pociąg”, który nigdy nie dojechał do Wałbrzycha

Sprawa „Złotego Pociągu” skierowała wzrok całego świata właśnie na to Wałbrzych. Chodzi o pociąg, który w ostatnim roku II wojny światowej wyjechał z Wrocławia z ładunkiem złota, kosztowności, dzieł sztuki lub tajnych akt III Rzeszy. Ładunek ten był wojennym łupem nazistów, zrabowanym w Polsce i w ówczesnym Związku Radzieckim. Transport miał na celu ukrycie tych łupów przed zbliżającą się Armią Czerwoną, najprawdopodobniej na terenie Gór Sowich. Pociąg ten, chociaż docelowo kierowany na dworzec do Wałbrzycha, do miasta nigdy nie dojechał. Jego istnienie jest niezaprzeczalne, jednakże wskazywanie miejsc jego potencjalnego ukrycia wywołało swoistą „gorączkę złota” – nie chodzi jednak o legalne lub nielegalne przejęcie ładunku, ale o rozwiązanie jednej z największych tajemnic II wojny światowej. Istnieje wiele teorii na temat miejsca ukrycia „Złotego Pociągu”. Niektórzy uważają, że znajduje się on na terenie kompleksu „Riese”, inni – że pociąg został ukryty w okolicach Zamku Książ. Bogusław Wołoszański, pomysłodawca i twarz programu „Sensacje XX wieku”, wskazywał na pod-wałbrzyskie tunele kolejowe. Jednakże Wałbrzych zaliczył turystyczne oblężenie po tym, jak Piotr Koper i Andreas Richter, członkowie Dolnośląskiej Grupy Badawczej, w bardzo pewny sposób „sprzedali” lokalnym władzom i mediom miejsce ukrycia tej sensacji na trasie kolejowej Wrocław – Wałbrzych.

Baza noclegowa zaprasza

Wałbrzych zawsze był miastem atrakcyjnym turystycznie, chociażby z uwagi na Zamek Książ. Jednakże podczas ostatniego wskazania miejsca ukrycia pociągu, miasto przekonało się na własnej skórze, że baza noclegowa okazała się niewystarczająco rozwinięta. Noclegi w Wałbrzychu (szukając miejsc, wpisz w wyszukiwarkę hasło: „noclegi Wałbrzych”) pękały w szwach, chociaż urzędnikom zdarzało się mówić przed kamerami, by do miasta nie przyjeżdżać, gdyż „Złotego Pociągu” nie ma. Wbrew wszystkiemu, musi on gdzieś być, ale jego odnalezienie zostanie domeną pasjonatów tematu, którzy co rusz mogą wpadać na nowy ślad zaginionego skarbu.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>